När ska JLT vakna och ta tag i problemen på riktigt?
Nyheter "Så avslutningsvis så är min stora fråga när JLT faktiskt ska vakna och verkligen ta tag i problem på riktigt och göra något åt saken, i stället för att bara säga att de skickar vidare till ansvariga personer för att ändå inte se någon förbättring." Det undrar insändarskribenten Matilda Svensson Hansen.
Jag är en person som åker med JLT:s bussar dagligen mellan Forsheda och Värnamo när jag ska till och från skolan och jag är riktigt trött på att JLT aldrig kan ta tag i problemen och göra något åt saken, utan säger bara så fort man lämnar synpunkter att detta tas på största allvar men sedan sker ingen förbättring.
Jag åker i princip alltid med busslinje 202 och jag kan räkna på alla mina fingrar hur många gånger bussen är i tid samt hur många chaufförer som kan köra säkert och hålla hastigheterna. Jag vet inte hur många gånger jag varit med om busschaufförer som kör som idioter och inte håller hastigheter. Senaste gången var för bara någon dag sedan där busschauffören som för en gångs skull var i tid kör extremt fort och jag kände en fara för mitt liv, vid en hållplats där det var en som skulle hoppa av bussen och hade tryckt stopp i god tid. Jag märker att när vi närmar oss hållplatsen så saktar han inte ner, så jag tar och sätter upp min fot mot stolpen framför mig och börjar känna att chauffören ska tvärbromsa, så jag hinner trycka bak mig själv med all min kraft innan han tvärbromsar helt och hållet. Hade jag inte satt upp min fot hade jag flugit framåt. Denna chauffören körde inte bara väldigt fort, utan även väldigt nära vägkanten och även väldigt vingligt.
Det är även ofta alkoholister som är kraftigt berusade som får åka med bussen. Vissa sköter sig utan problem, men många av dem sitter och dricker massa alkohol på bussen, är störiga och högljudda samt att jag själv och andra varit med om att dessa alkoholister som är störiga även kan bete sig på ett sätt som inte är okej och får många inklusive mig och en kompis väldigt obekväma och upplever dem som väldigt obehagliga. Det är egentligen inte okej att sitta och dricka alkohol på bussen och störa resenärer, men ändå struntar många i det och sitter och dricker och är störiga och uppfattas obehagliga men trots att man säger ifrån till chaufförerna så är det precis som om de inte bryr sig och inte ens säger till de som sitter och dricker utan bara skiter i det.
Anledningen till att jag nu väljer att skriva denna text/artikel är för att jag har fått nog nu. Jag har skrivit och klagat och lämnat så mycket synpunkter till JLT angående deras chaufförer, hur de kör, men även hur chaufförerna hanterar ordningen på bussen och JLT säger hela tiden att de skickar vidare till de som ansvarar för chaufförerna samt att de tar det på största allvar, men ändå sker det ingen förbättring. Dagligen när jag åker med bussen så är den alltid sen och särskilt vintrarna när det kommer pyttelite snö så kan bussen var upp mot 30 minuter sen, medan när jag åkt linje 248 till skolan på vintern så är den bara några minuter sen när det är mycket snö och kraftig halka ute. Så man börjar ju fundera på hur 202:an alltid kan vara sen och chaufförerna kör som idioter medan 248:an alltid är i tid, till och med lite tidig ibland och de chaufförerna kör normalt.
Men huvudanledningen till att jag väljer att yttra mig nu är för att jag skulle åka med buss linje 202 hem efter skolan och ska hoppa på vid Lasarettsgatan i Värnamo. En annan busslinje stannar och öppnar sin dörr och meddelar att bussen kommer bli ännu mer sen, då den hade havererat borta vid Finnvedens Gymnasium. Vi tänker inte så mycket mer på det än att det då förmodligen kommer komma en ny buss eller att vi får vänta in nästa avgång i stället, men bara några minuter senare kommer bussen, den är inte utbytt eller något och vi ser hur hela bakrutan är sönderkrossad. Busschauffören hade för det första inte spärrat av de bakre sätena, utan när folk är nästan längst bak och ska sätta sig börjar han gapa och skrika att man inte får sitta längst bak för att rutan är trasig, men då är det en kvinna som inte hinner uppfatta det utan sätter sig där bak i sätena framför den krossade rutan. I stället för att busschauffören ska stå still när han säger ifrån angående att man inte ska sitta där bak så börjar han köra och då får denna kvinna fullt med glassplitter i sin BH.
Först uppe vid Sveaplan när en resenär säger till chauffören att sätta upp något för att spärra de bakre sätena, och att tillägga så hade de inte satt upp någon plast eller något skydd för rutan varken på insidan eller utsidan av bussen och under hela resan fram till Forsheda Fänestadskrysset så ser jag att det är en del personer som letar upp nya platser lite längre fram i bussen för att det flyger in massa glassplitter i bussen och på resenärerna. Vi fick även höra från chauffören att han hade kontaktat sin chef och frågat vad han skulle göra, så hade hans chef bara sagt att han skulle fortsätta köra bussen utan att ens köra upp till verkstaden och byta buss eller få någon att tejpa för eller plasta för den trasiga rutan för att den trasiga rutan blir en fara för både trafiken men även resenärerna.
Många kanske tycker att detta inte är så farligt och att jag ska sluta klaga, men när chaufförer upprepade gånger kör alldeles för fort och utger en fara för resenärerna och sedan att de alltid är försenade så man behöver ta bussen till skolan 30 minuter tidigare än man egentligen hade behövt för att man ska hinna till skolan i tid på morgnarna eftersom bussarna alltid är sena vilket då resulterar i att man själv blir sen till skolan. Men sedan även att chefen som har hand om chaufförerna uppmanar att fortsätta köra bussen trots en totalt sönderkrossad ruta som utgör en stor fara för både resenärerna och andra trafikanter som riskerar att få fullt med glassplitter på sig, som tur var så fick kvinnan inga större allvarliga skador var man kunde se och vad hon själv sa men ändå, detta ska inte få ske.
Så avslutningsvis så är min stora fråga när JLT faktiskt ska vakna och verkligen ta tag i problem på riktigt och göra något åt saken, i stället för att bara säga att de skickar vidare till ansvariga personer för att ändå inte se någon förbättring. Det är inte en och inte två utan flertalet gånger jag har skrivit in till JLT och klagat under flera års tid och även varnade dem förra gången att sker det ingen förbättring så kommer jag gå ut i media och nu är det dags att JLT vaknar och tar tag i problemen på riktigt.
Matilda Svensson Hansen
Självklart ska inte chaufförer ha mobilsamtal under körning. Absolut inte. Missbrukarna ska absolut inte dricka alkohol på bussturen. Bara av med dem.
Detta har varit ett problem i flera år utan en förbättring så det lär inte hända så mycket tyvärr
Jag vet men man kan ju alltid hoppas att detta kanske blir ett wakeup call både för JLT och Vårgårdabuss som ”äger” chaufförerna….
De är ju totalt livsfarliga. Man undrar om JLT anlitar rallychaufförer i stället för busschaufförer. Jag och Mathilda har inget annat val en att åka buss många gånger. Det är många gånger man tänker ska jag överleva det eller kommer jag att flyga?
Hej! Bra skrivet, de sitter med sina mobiler och titta på något i telefonen, prata i telefon, kör på refuger men låtsas bara inte om det utan kör vidare!