Nämndordförande om behörigheten: ”Åt rätt håll”
Nyheter Barn- och utbildningsnämndens ordförande Maria Johansson kommenterar den ökade lärarbehörigheten.

– Det är väldigt positivt att det gått på rätt håll och att behörigheten ökar, även om det inte är så i alla våra skolenheter. Vi ligger nära snittet i landet men kan ju inte nöja oss med det, säger barn- och utbildningsnämndens ordförande Maria Johansson. Bild: Privat
I morse berättade vi att lärarbehörigheten ökade med fyra procent i Värnamo kommun mellan 2023 och 2024. Ett besked som gläder barn- och utbildningsnämndens ordförande Maria Johansson.
– Det är väldigt positivt att det gått på rätt håll och att behörigheten ökar, även om det inte är så i alla våra skolenheter. Vi ligger nära snittet i landet men kan ju inte nöja oss med det.
Som statistiken visar har behörigheten ökat stort på Mossleskolan, i Hånger skola och Rydaholms skola, samtidigt som den har minskat i Gällaryd, Fryele och Horda skola. Hur ser du på skillnaden mellan de olika skolorna? Vad ser nämnden för utmaningar och hur arbetar förvaltningen och nämnden för att höja lärarbehörigheten ytterligare?
– Varför det är så stor skillnad mellan skolor och varför vissa ökat mycket, andra minskat mycket behöver vi få analysera och få information från verksamhetschefen för grundskolan om. Hon har kontakt med rektorerna och vet säkert varför det ser ut som det gör. På nämnden nästa gång kommer denna undersökning vara en punkt där vi får information och redogörelse från verksamheten. Så där har jag inte mer att komma med just nu. Men att det är en utmaning att hitta behörig personal är vi mycket väl medvetna om och det vi kan göra är att arbetsmiljön både för pedagoger och elever är så bra som möjligt. Nu har vi flera nya förskolor och skolor och tänker att det kan vara en attraktionskraft att söka sig hit. Sedan är ju Värnamo kommun en väldigt bra kommun att bo och verka i med mycket positivt som händer. Till exempel en filmfestival, alla evenemang på Gummi, årets Friluftskommun, årets Kulturkommun med bästa kulturskolan om du frågar mig, bra näringsliv med låg arbetslöshet nationellt sett med mera. Det finns något för alla i Värnamo.
Vi befinner oss i budgetberedningstider. Hur ser nämndens förslag till budget ut för kommande år? Vad äskar ni medel till?
– Som sagt, vi är mitt inne i budgetarbetet och kommer ha konkreta förslag och äskanden till budgetberedningen som vi träffar nästa vecka. Men möjlighet att fortsätta med insatsen tidiga samordnade insatser (TSI) som vi sett gett resultat är något vi kommer plädera för, men även att vi behöver stärka upp det kompensatoriska uppdraget och öka måluppfyllelsen. Där kommer vi ha förslag på vad som behövs.