Nyheter

Minibuss har vält – minst tre till sjukhus

Nyheter Tre personer har fått föras till sjukhus efter att en minibuss voltat på E4 i norrgående riktning i höjd med Klevshult. Det råder olika uppgifter om hur många som ska ha färdats i fordonet. Enligt polisen ska åtta personer vara drabbade.

Larmet inkom strax innan klockan 07 och polis, räddningstjänst och ambulans larmades ut till platsen. Enligt initiala uppgifter från SOS ska sju personer ha färdats i minibussen. Denna siffra skrevs sedan upp till nio i ett pressutskick vid 07.45-tiden innan polisen korrigerade siffran till åtta personer vid 07.50-tiden.

Enligt polisen så ska det handla om minst tre personer till sjukhus med ambulans. Samtliga ska vara vakna och talbara.

Enligt Trafikverket ska det vara stor påverkan på trafiken vid olycksplatsen.

Polisens presstalesperson Angelica Forsberg berättar vid 08-tiden att polisen arbetar för fullt på platsen och att man just nu inte har mer information om olyckan.

Taggar

Dela


Lämna ett svar