Nyheter

”Milano ur 24 vinklar”: Växtligheten

Nyheter Dagens lucka tillägnas Milanos fantastiska stadsmijö.

Bild på grönskande spårvagnsspår framför moderna höghus. Bild: David Alin  [1/3]

Bild på en bevuxen husvägg som för tankarna till tropikerna. Bild: David Alin  [2/3]

Bil- och spårvagnsvägen ramas in av en trädbevuxen allé. Bild: David Alin  [3/3]

Fotboll och AC Milan i all ära, men få saker älskar jag så mycket med Milano som stadsmiljön. Staden är oerhört välbevarad och det märks knappt att vissa av stadens byggnader är uppemot 500 år gamla.

Även stadens växtlighet är fantastisk: överallt finns blommande alléer och stora trädbevuxna tunnelformationer till gator. Du kan lika gärna tro att du befinner dig på en karibisk ö när du i själva verket är mitt i Lombardiets centrum.

Att promenera runt i Milano är som terapi för själen och jag njuter av varje ögonblick. Titta bara på bilderna i bildspelet ovan: grönskande spårvagnsspår, växter som formar en tropisk känsla på husväggarna och trädbevuxna alléer. Det här är stadsmiljö när det är som bäst!

Taggar

Dela


Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *