”Milano ur 24 vinklar”: Gamla staden
Nyheter Arkitektur står ännu en gång i fokus i julkalendern.
Italien är och förblir konstens och arkitekturens förlovade land. Även om ni börjar tröttna på att jag nämner det i var och varannan lucka så kan man inte säga något annat. Det är underbart att promenera i centrala Milano. Du gör en arkitektonisk tidsresa och flyttas tillbaka 300-400 år tillbaka i tiden när du äntrar de pittoreska kvarteren. I kombination med det italienska språket så njuter du till max.
En av de vackraste gatorna är en S-formad gågata i gamla staden, strax norr om La Scala-operan. Dess namn? Via Gerolamo Morone. Via Gerolamo Morone….smaka på det namnet. Helt makalöst, om du frågar mig. Det ligger silkeslent i munnen!
I närheten av Via Gerolamo Morone finns Fontana dei Tritoni. Precis som namnet anbelangar så är havsguden Tritons fontän. Här är vanligt att turister slänger i mynt och önskar sig att dess drömmar slår in, precis som vid Fontana di Trevi i Rom.
Norr om Fontana dei Tritoni återfinns Via Brera, ytterligare en av Milanos gamla stadskärnas stora pärlor. Gatan är fylld till bredden av fantastisk arkitektur, fina restauranger och härliga turisthak. Konstnärsandan är stor i området och du får möjlighet att köpa gatukonst av högsta klass!
Åh, vad jag längtar till Italien!




