Nyheter

Medborgaren: ”Gör något användbart av kullen”

Nyheter I ett medborgarinitiativ föreslår en kommuninvånare en skapande insats.

En kommuninvånare föreslår att Värnamo kommun undersöker möjligheterna att göra något användbart av kullen på Bredasten. Bild: David Alin

En av de högsta punkterna i Värnamo är det konstgjorda berget på Bredastensområdet, i folkmun benämnt som ”kullen”. Den har diskuterats flitigt fram och tillbaka genom åren. Nu vill en kommuninvånare väcka liv i debatten på nytt. I ett medborgarinitiativ föreslår personen att Värnamo kommun undersöker om kullen kan användas på något lämpligt sätt.

– Undersök om den kan vara lämplig som pulkabacke, till utomhusgym, hundrastgård eller annat. Annars finns risk att den blir en spontan sopstation, menar förslagslämnaren.

När kullen sist var uppe på tapeten 2018 sa kommunens dåvarande exploateringschef Lars Magnusson att kullen ej tillförde något till Bredasten och att där fanns tankar på att flytta den. Då avfärdades tankar på att göra något användbart av kullen på då Magnusson menade att jordmassorna var för dåliga. Nu vill en kommuninvånare lägga korten på bordet en gång för alla med sitt medborgarinitiativ.

Förslaget ligger uppe för omröstning en bit i juni månad. Hittills har en person gett tummen upp. För att det ska behandlas politiskt krävs minst 100 röster.

Taggar

Dela


Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *