Nyheter

Listan: Dessa satsningar vill kommunen att Trafikverket prioriterar

Nyheter I dag diskuterar kommunstyrelsen ett förslag till en prioriteringslista till Trafikverket för större infrastruktursatsningar och kollektivtrafik i Värnamo kommun.

En av satsningarna som kommunen vill att Trafikverket gör är planskild korsningar på Uddebovägen och Västermogatan. Bild: David Alin

Kommunstyrelsen har gett kommunledningsförvaltningen i uppdrag att ta fram förslag till större och prioriterade infrastruktursatsningar i Värnamo kommun samt att återrapportera förslaget till kommunstyrelsen. Syftet med uppdraget är att Värnamo kommun identifierar och pekar ut större infrastrukturprojekt som kommunen ser som långsiktiga och viktiga för kommunens fortsatta utveckling. De olika projekten sammanställs i en prioriteringslista och kommer sedan att användas vid de dialogmöten som Värnamo kommun har tillsammans med Trafikverket.

Förslaget till en prioriteringslista har kommunledningsförvaltningen gjort tillsammans med representanter från samhällsbyggnadsförvaltningen och teknik- och fritidsförvaltningen. Förslaget har även stämts av i den strategiska trafikgruppen och behandlades i näringsutskottet den 25 mars 2025, som beslutade att återremittera ärendet och ansåg att någon inbördes prioriteringsordning av punkterna inte ska göras.

Listan ser ut på följande sätt:

* Trafikplats E4 vid Hörle
* Ombyggnad av riksväg 27: 2+1 från Bor till trafikplats Sjöatorp, korsning riksväg 25
* Gång- och cykelvägar i Forsheda, främst från busshållplats riksväg 27 till skolan
* Ny tågstation i Hörle med tågstopp för att underlätta arbetspendling till befintliga företag och ny anstalt
* Upprustning och elektrifiering av järnvägen mellan Värnamo och Halmstad
* Planskilda järnvägskorsningar Uddebovägen och Västermogatan
* Gång- och cykelväg Värnamo-Bredaryd utmed riksväg 27

En intressant iakttagelse är att den här listan fick näringsutskottet vetskap om och återremitterade den 25 mars 2025: nio månader innan trafikplan för Värnamo kommun klubbades och ett år innan kommunfullmäktige beslutade att samordna utredningarna av Pumpareleden och Uddeboleden.

Taggar

Dela


1 reaktion på Listan: Dessa satsningar vill kommunen att Trafikverket prioriterar

Det lyser mer och mer på den hemliga agendan som funnits I många år och tjänstemännen går sina egna vägar långt före politiska beslut.

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *