Ledamoten om uppdraget: ”Respektlöst”
Nyheter Leif Persson i Stiftelsen Folkets Park kommenterar kommunstyrelsens besked.

Teknik- och fritidsnämnden får i uppdrag att i samråd med samhällsbyggnadsnämnden, barn- och utbildningsnämnden, kulturnämnden, Stiftelsen Folkets Park Värnamo och övriga intressenter i området att ta fram en idéskiss över framtidens Folkets Park i Värnamo. Bild: David Alin
I morse berättade vi om att kommunstyrelsens ger teknik- och fritidsnämnden i uppdrag att i samråd med samhällsbyggnadsnämnden, barn- och utbildningsnämnden, kulturnämnden, Stiftelsen Folkets Park Värnamo och övriga intressenter i området att ta fram en idéskiss över Folkets Park och att kommunstyrelsen får en återrapportering i frågan den senast den 30 september i år.
När vi träffade Leif Persson i Folkets Park Stiftelsen angående starten på årets minigolfsäsong passade vi på att diskutera uppdraget. Han kommenterade det hela på följande vis:
– Vad jag tycker är väldigt viktigt här, och som inte har skett i det här fallet, är att Folkets Hus och Parker och Stiftelsen Folkets Park inte är tillfrågade om utredningen som kommunen har gjort. Det tycker jag är respektlöst. Här kämpar vi och har åsikter om vad man ska göra med Folkets Park och de säger att de har frågat 100 skolungdomar. Det är klart att du får det svar du vill ha om du frågar 100 skolungdomar. Vi ser det lite bredare här. Vi ser att det här är en park för de som inte har de stora plånböckerna, då vi vet att 20 till 25 procent av Värnamos befolkning har det knapert och inte har råd att gå på Gummifabrikens evenemang. Här behövs ett komplement till det och det är det komplementet som vi vill vara, där vi kan erbjuda aktiviteter för en rimlig peng, säger han.
Investera i Folkets Park, ett väldigt trevligt område för unga som vuxna att socialisera sig och ha gruppaktiviteter. Värnamo behöver mer parker där man man umgås och träffa nya människor i naturskön miljö.
Varför ska det flyttas ner till city? Folkets Park ska ligga där det alltid har gjort. Det skulle vara trevligt om det kunde bli som förr med tre dansgolv. Alla ska kunna gå dit, för var det en kväll under helgen med dans, chokladhjul, tilltugg med mera. Bevara traditioner i stället för att ta bort det. Sedan var det bra uppträdande med med bra artister. Med vänlig hälsning Ann-Marie
Flytta ner parken till Apladalen, där finns redan möjligheter till servering av tilltugg och dryck på plats. Skapas de evenemang som det pratas om så sätts även Apladalen ytterligare på kartan.