Klartecken: 48 nya lägenheter till Värnamo
Nyheter Mossleplatån är på väg att fyllas på med nya bostäder. Det står klart efter samhällsbyggnadsnämndens senaste sammanträde.

Nu är två av tre stjärnformade huskroppar i bostadsrättsföreningen Stjärnhusen på gång på Mossleplatån. Ritning: GBJ Bygg
För två och ett halvt år sedan genomförde Värnamo kommun en markanvisningstävling om att få bygga i tre kvarter på Mossleplatån. En av de två vinnande aktörerna var GBJ Bygg. De ska bygga två kvarter. Kvarter A ligger en bit in på Mossleplatån och går under namnet ”Växa”. Det innefattar totalt 18 radhus i två olika utformningar, varav en med oinredd vind för ett hushåll som vill växa över tid. Fasaden går i trä och solceller kommer att finnas möjligt som tillval. Kvarter B går under namnet ”Stjärnhusen” och består av tre stjärnformade huskroppar utmed Götavägen. Det blir totalt 72 lägenheter i varierad storlek, från ettor på 35 kvadratmeter till femrummare på 96 kvadratmeter. Fasaden går i cederspån och ett underjordiskt garage kommer att byggas.
– Husen går i klassisk 40-talsarkitektur och vi tycker att vi har fått till en bra helhetslösning. De är utformade för att bli ett landmärke och en spännande port in till Värnamo centrum. Värnamo är en viktig marknad för oss och vi ser fram emot att påbörja förberedelserna under 2023, sa Jacob Sjölin, avdelningschef på GBJ Bygg i Värnamo på en pressträff i samband med offentliggörandet.
Tuffa ekonomiska tider har dock gjort att byggnationerna har stått stilla och att markanvisningsavtalen har förlängts tre gånger. Något som väckte debatt på kommunfullmäktige i december 2024.
– Vi kan inte hålla på att ge så många dispenser som möjligt. Det ger först och främst en osund konkurrens bland de andra anbudsgivarna. Det täcker ett åtlöjesskimmer över kommunen när det gäller att behandla sådana här ärenden. Det är väl tredje gången nu de söker dispens och vi inom Socialdemokraterna tycker att det måste vara stopp på det här. Vi kan ju inte hålla så här. Man måste också tänka på vårt rykte som kan stå på skam, i och med att man håller på och ger dispenser. Sedan är det även en fråga om framtiden om hur vi ska handlägga sådana här ärenden framöver. Ska vi hålla på och ge dispenser eller ska vi återgå till den så kallade ettårsplanen? Jag tycker att det får vara bra nu. De har haft två år på sig att fixa det här och kan man inte göra det på två år så är jag ganska övertygad om att man inte klarar det det tredje året, sa Anders Jansson (S).
Efter att fullmäktige godkänt förlängningen av markanvisningsavtalen börjar processen att röra på sig. På samhällsbyggnadsnämndens sammanträde i mars låg nämligen en ansökan om bygglov från GBJ Bygg på bordet. Ansökan gäller nybyggnation för två hus med 24 lägenheter per enhet med källarplan med underjordiskt garage och komplementbyggnader i kvarteret Stjärnhusen utmed Götavägen. Nämnden ställde sig bakom företagets ansökan, vilket innebär att Värnamo blir 48 lägenheter rikare framöver.