Nyheter

Johnny talar vid Nothindagen

Nyheter Årets Näringslivsdag – den så kallade Nothindagen – den 22 november i Arken i Värnamo, har temat ”Framtida Ledarskap” och en av de medverkande är Johnny Grauengaard från Värnamo.

Johnny Grauengaard, arkitekt och vd för bsv. Arkivbild

Dagen invigs av landshövding Helena Jonsson och likt tidigare år inleds och avslutas dagen med mingel för ökat nätverkande.

Talare är Johnny Grauengaard, vd BSV Arktitekter & Ingenjörer i Värnamo, Ewa Hamilton, SVT:s före detta vd, Hans Sollerman, vd E-Man och Bo Ahrenfeldt, läkare, psykiater, process- och förändringsledare.

– Jag ska prata om hur vi har utvecklat vårt ledarskap på bsv under företagets tillväxt, typ ”från fikabordet till fyra regioner”, berättar Johnny Grauengaard.

Under dagen delas även 2019 års Nothinplakett ut, ett pris för framgångsrikt och berömvärt företagande i regionen.

Tidigare mottagare av Nothinplaketten

1984 Bruno Mathsson, Mathsson International, Värnamo
1985 Holge Ottoson, Carlobolagen, Anderstorp
1986 Sten Sporre, Erik Sporre och Sigurd Tedenstad, Forsheda AB, Forsheda
1987 Carl Törefors, Hillerstorps Metallverk, Hillerstorp
1988 Olle Westlund, Isaberg Rapid, Hestra
1989 Göthe Parkander, Stråhlfors, Ljungby
1990 Börje Samuelsson, Samuelssons, Värnamo
1991 Willis Thulin, Thule, Hillerstorp
1992 Erik Andersson, EAB Smålandsstenar
1993 Ture Johansson, Ture Johanssons Trä, Klevshult
1994 Åke Petersson, Hestra Inredningar, Hestra
1995 Sixten Norhed, Nominit, Värnamo
1996 Lars-Olof Andersson, Entreprenör, Bredaryd
1997 Sven Lundh, Källemo, Värnamo
1998 Mats Skogsfors, ESBE, Reftele
1999 Rolf Johansson, Bröderna Granstrand, Skillingaryd
2000 Ulla och Peter Stjernberg, Balton, Anderstorp
2001 PeO Söderblom, Plastunion, Anderstorp
2002 Hans Björstrand, Bufab, Värnamo
2003 Håkan Törefors, Törestorps tråd, Hillerstorp
2004 Thord Sandahl, Sandahlsbolagen, Värnamo
2005 Bengt Liljedahl, Liljedahl Group, Värnamo
2006 Claes Magnusson och Svante Magnusson, Hestra-Handsken, Hestra
2007 Martin Poulsen, MP Engineering, Värnamo
2008 Kjell Sture och Peo Helge, Skeppshultscykeln, Skeppshult
2009 Sven-Erik Svensson, Zinkteknik, Bredaryd
2010 Daniel, Jonas och Jan Johansson, Konstsmide, Gnosjö
2011 Per-Åke och Sven-Gunnar Andersson, EAB, Smålandsstenar
2012 Anders Magnusson, Hörle Automatic, Värnamo
2013 Mats Hilding, Johan Axelsson och Stefan Axelsson, Axelent, Hillerstorp
2014 Familjen Tibratt, Rolf, Birgitta, Fredrik och Karl, Nordiska Plast, Gislaved
2015 Stefan Jonsson, Jersey Petersson och Lars Svensson, GARO, Gnosjö
2016 Jonas och Peter Abrahamsson, Gjuteriteknik, Värnamo
2017 Göran Martinsson och Martin Johansson, Stolab, Smålandsstenar
2018 Lars Lejon, Hordagruppen, Horda

Taggar