Insändare: Plaståtervinningen i Bor är ett akut problem
Nyheter För att snarast få bort vårt plastberg i Bor så rekommenderar jag ansvariga på Värnamo kommun att läsa om avancerad sortering för högkvalitativ plaståtervinning. Läs Jörgen Lindelöfs insändare här.
Svensk Plaståtervinning kan ta emot 42 ton i timmen under 2024 återvann 30 651 ton plastförpackningar. I Bor får det finnas 10 000 ton plast men det sägs i stället finnas cirka 17 000 ton (med reservation för faktafel)
Svensk Plaståtervinning skriver: ”Vår sorteringsanläggning ”Site Zero” är hjärtat i verksamheten och skapad för att ta emot alla plastförpackningar från svenska hushåll.
Här sorteras plasten i en avancerad process där så många plasttyper som möjligt separeras för att sedan återvinnas i egna kretslopp. Vi driver världens största och mest avancerade sorteringsanläggning för plastförpackningar från hushåll — Site Zero. Här kan vi sortera ut och möjliggöra återvinning av i stort sett alla plastförpackningar på den nordiska förpackningsmarknaden.
Det går inte längre att invänta att andra ska ta hand om detta livsfarliga plastskräp där ett helt samhälle utsätts för extrem hälsofara!
Följande protokoll från 2019-11-20 före uppstart av verksamheten och är riktlinjer hur plaståtervinningen ska bedrivas på plaståtervinningen i Bor, gamla Rubberfabriken.
”Samhällsbyggnadsnämnden i Värnamo med beslutsfattare från M, C, KD, S och SD: att medge NN anmäld verksamhet och förelägger om följande försiktighetsmått 20 november 2019, (här något förkortad version):
Allmänt
1) Verksamheten ska bedrivas i huvudsaklig överensstämmelse med anmälningshandlingarna och vad verksamhetsutövaren i övrigt i ärendet angett eller åtagit sig.
2) Verksamheten ska bedrivas på ett sådant sätt att olägenhet till följd av lukt, damning, nedskräpning eller skadedjur förebyggs och begränsas.
Om olägenhet ändå uppkommer från verksamheten ska åtgärder vidtas i syfte att minimera olägenheterna.
Buller
3) Buller från verksamheten ska som begränsningsvärde inte ge upphov till högre ljudnivå vid närmaste bostad än (enligt i dBA framtagen dygnsskala).
4) Kemiska produkter och farligt avfall ska förvaras väl uppmärkta och på sådant sätt att förorening av mark och vatten inte riskeras.
5) Lagrings- och uppställningsplatser för flytande kemiska produkter och flytande farligt avfall ska invalla på ett sådant sätt att minst volymen av den största behållaren samt 10 procent av lagrad volym kan rymmas i invallningen.
6) Om förvaring sker utomhus ska invallningen förses med skärmtak eller liknande anordning till skydd mot regnvatten. Förvaring ska ske på ett sådant sätt att tillträde förhindras för obehöriga och vid behov vara försedd med påkörningsskydd.
Kemikalie-och avfallsfrågor
7) Eventuella kompressorer med utsläpp av kondensvatten ska förses med oljeavskiljare för att förhindra utsläpp av olja till spill- och dagvattennät.
8) Det farliga avfall som uppkommer vid anläggningen ska transporteras bort genom godkänd transportör till godkänd anläggning för omhändertagande av avfallet. Även annat avfall ska transporteras bort av godkänd entreprenör. Mindre mängder farligt avfall kan i vissa fall transporteras i egen regi efter anmälan till länsstyrelsen.
Utsläpp till vatten
9) Om plast visar sig spridas till dagvattnet ska dagvattenbrunnarna inom området förses med anordningar som effektivt begränsar detta.
10) Dagvattenbrunnar inom området ska vara markerade med skyddsfärg. Lock eller andra anordningar för att snabbt kunna täta brunnarna ska finnas tillgängliga. Avfall får inte lagras och fordon får inte parkeras över dagvattenbrunnarna.
11) Vid våtstädning ska städvattnet samlas upp och hanteras som farligt avfall.
12) Tillstånd att avleda avloppsvatten till kommunalt nät måste finnas hos fastighetsägaren och ska inkludera bolagets (NN) verksamhet på fastigheten. En kopia på avtalet ska skickas in till samhällsbyggnadsförvaltningen senast tre månader efter att verksamheten påbörjats.
Säkerhetsfrågor
13) Dagvattnet från anläggningen ska vid brand kunna stängas av och vattnet ska kunna samlas upp.
14) Inom verksamhetsområdet ska utrustning för brandsläckning och sanering finnas lätt tillgängligt.
15) En beskrivning om hur uppsamling av kontaminerat släckvatten ska ske och vilka volymer det rör sig om ska redovisas till samhällsbyggnadsnämnden senast tre månader efter att verksamheten påbörjats.
Övrigt
16) Samhällsbyggnadsförvaltningen ska informeras i god tid innan om det finns planer på att avsluta eller flytta verksamheten.
Det är väl lämpligt att kommunen snarast håller ett informationsmöte angående plaståtervinningens skick luft-, vatten- och miljön i helhet.
Textskrivarens synpunkter:
Det här med samhällsbyggnadsnämnden i Värnamo överenskomna ovan dokumentet stämmer inte med verkligheten.
Punkt 2 påtalar att olägenhet till följd av lukt, damning, nedskräpning eller skadedjur förebyggs och begränsas.
Om ännu ingen har kontrollerat vilka olika plaster som plastberget innehåller så kan vi i dagens läge bara gissa oss till det. Då är det inte osannolikt att många av plasterna är extremt farliga att inandas, förtäras eller på annat sätt exponeras av.
Och vad vi då i Bor utsätts för förutom micro- och nanoplaster som vi bl.a. inandas är extremt farliga ämnen som pfas (per- och polyfluorerade alkylsubstanser) som är en grupp ämnen som kan orsaka olika hälsoproblem vid långvarig exponering. De vanligaste symtomen och hälsoeffekterna inkluderar förhöjda kolesterolnivåer, leverpåverkan, försämrat immunförsvar, reproduktionsproblem, och ökad risk för vissa cancerformer.
Vidare ftalater med sina risker att utveckla beteendestörningar, kemikalien di(2-ethylhexyl)ftalat (DEHP), som enligt Karolinska Institutet finns i många plastprodukter och tydligen har tydliga negativa effekter på hormoner och fertilitet endpoints som är relevanta för kvinnliga fertilitet.
Dessutom åtskilliga andra högriskkemikalier som snarast borde lämna Bor.
Punkt 6 syns tydligt att överensstämmelsen inte stämmer. Det syns tydligt på Leif Gustafssons flygfoto som är granskat och godkänt att publiceras.
Plasten ska förvaras under skärmtak. Såväl södra sidan av lagerlokalen som norra sidan samt ytterligare en lagerlokal mot norr saknar skärmtak över stora delar av plastbergen.
Punkt 9 angående lakvatten. Allt lakvatten rinner ner i dagvattenbrunnar, samt i ett större slukhål i ena kanten. Eller på asfaltsplanerna ut i naturen längs Gällarydsvägen och i en vägtrumma vidare ut till Kvarndammen som sedan via en bäck genom Bor slutligen hamnar i Flåren.
Punkt 13 ska dagvatten kunna stängas av vid brand. Vid branden i fjol förmodar jag att varken dagvatten eller lakvatten gick att förhindra läckage till kringliggande natur. Och det har nog ännu inte åtgärdats?
Jag vill inte med detta inlägg skrämma upp Borborna. Men tror vissa politiker/tjänstepersoner och Borbor att staket/stängsel löser denna extremt farliga miljöbomb?
Det räcker inte med ett högt staket/stängsel för att hindra Borborna att inandas eller utsättas för alla risker som finns i denna extremt farliga sophög som alla borbor samt omgivande landsbygd utsätts för.
Här fanns tidigare ett helt och högt nätstängsel runt hela fabriksområdet som under åren med våld forcerats.
En stor, tidigare snygg och i mina ögon högklassig fabrikskontorslokal, har trots stängda dörrar och fönster under en längre tid utsatts för en förödande förstörelse. Allt som gått att slå sönder in- och utvändigt har mött detta öde.
Stora fina glaspartier, toalettporslin, väggar med mera inne i lokalerna har med våld sparkats sönder.
Text och bild: Jörgen Lindelöf
Flygfoto: Leif Gustafsson
Bra redovisning av en miljöskandal i Värnamo kommun, där vi skattebetalare kommer att stå för notan om inte staten gå in och hjälper till. Se ”Think Pink”-skandalen och dem som exempel. Klassificering av återvinningsverksamhet måste skärpas. För kommunalt beslutsfattande i dessa ärenden måste det förankras i länsstyrelse och Naturvårdsverket vilket görs, men just beslutet skall inte ligga på kommunal nämnd. Just avfallshantering måste också kopplas till deponering av fond kapital som säkerhet för återställande av verksamhet likt bergtäck/grustäckt. Eftersom just denna verksamhet är oftast kopplad till kriminalitet.