Nyheter

Här är nya beskedet om viadukten

Nyheter Teknik- och fritidsnämnden vill årligen kunna inspektera viadukten för att säkerställa att bron fungerar fram tills att ett politiskt beslut om nästa steg tas.

Teknik- och fritidsnämnden vill årligen kunna inspektera viadukten för att säkerställa att bron fungerar fram tills att ett politiskt beslut om nästa steg tas.  Bild: David Alin

I förra veckan presenterade vi de fem alternativen som Värnamo kommun har i viaduktsfrågan, med anledning av Swecos utredning som presenterades på teknik- och fritidsnämndens sammanträde i slutet av november.

När teknik- och fritidsnämnden strålade samman för årets sista sammanträde i förra veckan beslutade hämnden att föreslå att kommunstyrelsen ger nämnden i uppdrag att göra en årlig inspektion av viadukten från och med 2026, enligt Swecos rekommendationer, för att vidmakthålla funktion för nuvarande användning, att kommunstyrelsen ger nämnden i uppdrag att återkomma med kostnadsförslag för årlig inspektion samt att lämna över Swecorapporten till kommunstyrelsen.

– Vad vi än gör gällande frågan om förbindelse över järnvägen så varnar Trafikverket för att det tar fyra-fem år, så det är ett tag som vi måste hålla i gång den i så fall och det behöver vi pengar för, säger nämndens ordförande Gottlieb Granberg (M).

LÄS MER:  Fem alternativ för viadukten
LÄS MER:  Viaduktsutredning återremitteras för analys
LÄS MER:  Så tänker partierna om trafikplanen
LÄS MER:  Neråt är ledordet
LÄS MER:  Förslaget: Konstruktör ska utreda viaduktskostnader
Taggar

Dela


Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *