Nyheter

Hackspettspar bjöd på show

Nyheter Det blev en favorit i repris när Herr och Fru Hackspett, Beppe och Marita Viström från Hjo, underhöll på PRO Värnamos första månadsmöte för året.

  [1/15]

  [2/15]

  [3/15]

  [4/15]

  [5/15]

  [6/15]

  [7/15]

  [8/15]

  [9/15]

  [10/15]

  [11/15]

  [12/15]

  [13/15]

  [14/15]

  [15/15]

Paret bjöd på en musikalisk tidsresa inför ett fullsatt församlingshem i centrala Värnamo. Först berättades historien om Stig ”Stikkan” Anderson, en av de mest inflytelserika personerna i svensk musikhistoria som grundare av skivbolaget Polar Music och ofta kallad ”den femte ABBA-medlemmen”.  Han skrev över 3 000 låttexter inklusive klassiker som ”Är du kär i mig ännu, Klas-Göran?” och medverkade på tidiga ABBA-hits som Waterloo och ”Mamma Mia”.

Familjen Andersson kom att få ytterligare en låtskrivarprofil i familjen. Dottern Marie hittade nämligen kärleken i en Sandviksgrabb med namnet Thomas Ledin. Hans karriär porträtterades sedan av paret: en karriär kantrad av Melodifestivalframgångar, succéer och Rocktåg. Det bjöds på allsång med ”Sommaren är kort” och inte minst avslutningslåten ”Du kan lita på mig”.

Kolla in Davids bildspel från träffen ovan och kolla in filmerna nedan.

 

Taggar

Dela


Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *