Nyheter

Guiden: ”Världen har hakat upp sig på Israel”

Nyheter Kicki Toledano Åsbrink höll inte tillbaka orden när hon talade på länk från Israel på Shalom Värnamos vårterminsavslutning. – Tänk er att Småland kämpar med Blekinge, därför att i Blekinge så bor det bara mördare och terrorister som alla vill mörda varenda smålänning som finns på hela jorden. Det är det som är vår verklighet, säger hon.

– Tänk er att Småland kämpar med Blekinge, därför att i Blekinge så bor det bara mördare och terrorister som alla vill mörda varenda smålänning som finns på hela jorden. Det är det som är vår verklighet, säger guiden och Israeldebattören Kicki Toledano Åsbrink. Bild: David Alin

Kicki Toledano Åsbrink är guiden och debattören som i över tio års tid tagit upp kampen för Israel i det offentliga rummet. Hon har vid ett flertal tillfällen deltagit på Shalom Värnamos möten och i måndags gav hon Shalom Värnamos mötesdeltagare en direktrapport inifrån landet.

– Här är tyvärr inga nyheter, att rapportera från östfronten, allt är som vanligt: ”Israel är världens skurk, Israel svälter Gaza, Israel gör det och Israel gör det.” Världen verkar verkligen ha hakat upp sig på Israel. Det har ju nog ultimat nog lett till att två personer som var på det judiska museet i Washington sköts till döds utanför museet.

– Det har presenterats i världsmedia som att det var två stycken anställda på israeliska ambassaden i USA. Det stämmer förvisso, men det visste inte mördaren utan mördaren flöt omkring runt det judiska museet för han visste att det skulle vara ett event där. Det var ett så kallat interface-event mellan muslimer, judar, kristna och icke-troende om hur man bland annat skulle hjälpa Gaza-borna och att distribuera maten till dem. Därinne befann sig den här mördaren. Han betedde sig konstigt så han slängdes ut därifrån, så han väntar utanför och det han gör då är att skjuta de här två personerna som kommer ut. Det var ett ungt par på 25 år och vi ska nu inte tro att det var ”pang!” och ”pang!” det handlade om. Han tömde sitt magasin på 21 kulor i kvinnan och försökte krypa därifrån. Sedan skriker han ”Free Palestine!”…Ja, jag var ju hos er i januari-februari och visade er vad ”Free Palestine!” betyder. Det är den 7 oktober om igen…det är vad det betyder.

– Det är svårt att förklara, och jag är ju svensk ursprungligen, men det är svårt att förklara att man är hatad av så många världen över. Bara för den man är, utan att man gjort någonting. Inte skadat någon. Människor har ingen aning om, nu pratar jag personligen, vem jag är och vad jag har gjort innan, men man blir hatad om man går omkring med en Davidsstjärna. Eller den här, säger Kicki Toledano Åsbrink och pekar ned på sin ”Bring Them Home-pin”, en gul pin som har blivit en symbol över hela världen, för solidaritet med den israeliska gisslan i Gaza. Den här symbolen får man ju inte ens ha på sig vid tillställningar för den anses provocerad.

– I nästan två månader var det uppehåll med vapenvila. Hamas släppte ett antal gisslan mot att vi släppte dömda mördare och 7 oktober-terrorister. Det var flera hundra per civil gisslan som vi fick tillbaka, antingen döda, vi fick ju tillbaka två små döda barn, deras mördade mamma, vi fick tillbaka andra döda och för det släppte vi då hundratals döda terrorister. I dag (läs måndag) har jag lyssnat på ytterligare vittnesmål. Det är så vidrigt så att det är inte är sant och sedan förnekas det här och folk har liksom glömt bort det. Tänk er att Småland kämpar med Blekinge, därför att i Blekinge så bor det bara mördare och terrorister som alla vill mörda varenda smålänning som finns på hela jorden. Det är det som är vår verklighet. Lägg därtill att nu vill hela världen ska erkänna och utropa Palestina till en egen stat. De tror att man kan skapa ett nytt land, men det går inte att skapa ett nytt land om det är det de tror. Det är inget positivt om man skapar ett nytt land, utan det negativa är att man förstör ett redan existerande land, Israel, genom att delegitimisera det, genom att bojkotta det, genom att beskriva det som världens bov.

Toledano Åsbrink går sedan över till att diskutera mediernas rapportering om svält i Gaza.

– Svälten i Gaza är icke-existerande på grund av Israel, det finns ingen svält som Israel är orsaken till. Under vapenvilan som varade under cirka en och en halv månad mellan januari och mars åkte det in mer än 25 000 lastbilar med humanitär hjälp i Gaza. Genomsnittligen var det 600 lastbilar om dagen. Den maten har beräknats till att räcka i mellan fyra till åtta månader. Det finns mat i Gaza, men det är inte Israels fel att maten stjäls utan det är världens fel. Det är FN:s fel som vägrar att samarbeta med Israel för att göra någonting åt problemet, vilket var en av orsakerna till mötet på det judiska museet i Washington.

– De pratade om hur de skulle kunna lösa distributionsproblemen med matutdelningen av nödhjälpen till Gaza-borna utan att de stjäls av Hamas. Israel vill inte ha med Unrwa att göra. De har nästan 30 000 anställda och många av dessa tillhör Hamas. De är uppvuxna i Gaza, där 90 procent av skolorna är Unrwa-skolor och har blivit utbildade sedan dag ett i att hata och mörda judar. Det är klart att Unrwa är Hamas och varför i hela fridens namn skulle Israel gå med på att ha dem till att distribuera maten? De stjäler maten, självklart! Sedan säger man såhär inom internationella kretsar ”åh, det har blivit så dyrt med maten!” Varför har det blivit dyrt? Den ska ju vara gratis! Den kommer ju som humanitär hjälp in i Gaza! Den stjäls ju av Unrwa, alias Hamas, som sedan säljer den jättedyrt. Varför då? Jo, för på så sätt så kan ju Hamas betala för sin verksamhet.

– Hur får Hamas nya medlemmar? Israel har dödat över 20 000 Hamasterrorister, det vet jag att de har gjort, men hur lyckas Hamas ragga nya medlemmar?  Jo, då säger de ”att om ni går med nu och blir Hamas-medlemmar så kommer vi se till att ni får humanitär hjälp och att ni kommer att få mat. Det får ni inte innan, för då kostar det en massa pengar”. Och försöker folk att ta mat så skjuts de ihjäl. I dag (läs måndag) avrättades fyra personer för stöld av humanitär hjälp på öppen gatan av Hamas. De brukar göra så: avrätta folk på öppen gatan för att skrämma upp resten av befolkningen. Antingen genom att man skjuter dem eller på annat sätt plågar en, bland annat genom att dra personer exempelvis efter en moped. Man vill göra det så blodigt och så offentligt som möjligt för att alla ska se det.

–  Så här växer barnen i Gaza upp. Barnen i Gaza är de mest misshandlade i hela världen, övergivna av FN och Unicef. Det är bara snack när de säger att de strider för, när de kämpar, inte strider, för barnen i Gaza. De bryr sig inte ett dugg om barnen i Gaza. Om de bryr sig om barnen i Gaza så skulle de inte se till att de gick i sådana skolor som de gick. De skulle se till att de blev av med sitt flyktingskap och kunde bli medborgare i något land. De skulle se till att de fick ett ordentligt liv, men det är ingen som gör det. Man håller kvar i den här situationen för att det gynnar världen.

– Och så har vi Trump. Man kan inte förutse vad han kommer att säga eller göra härnäst. Oavsett om det är bra eller dåligt för Israel så tycker jag att det är jättebra, därför att på det sättet så känner sig Arabvärlden väldigt orolig. De har ingen aning om hur han kommer reagera. ”Ska han bomba? Ska han inte bomba? Ska han stänga av hjälpen? Vad gör han för någonting?” Den där ovetenskapen är bra att vi har i arabvärlden, för förr kunde de ju förlita sig helt och hållet på stöd från den amerikanska administrationen under Joe Biden, Kamala Harris som styrde bakom och tidigare Obama, och det är ju under de senaste demokratiska administrationerna i USA som det har riktigt spårat ur här nere i Mellanöstern med bland annat samarbete med Iran.

– Herregud vad man inte kan samarbeta med Iran. Vi kan inte bara sitta och rulla tummarna och hoppas att de plötsligt kommer till sans, för det händer ju inte. De är jihadister, de är förvisso shiamuslimer men deras ultimata mål är att förstöra stora satan och sedan lilla satan, vilket är Israel. Och de tar lilla satan först, för den är lättare än stora satan just nu. Nu har vi ett gyllene tillfälle och jag vet inte varför inte tar det. Det finns säkert bra anledning bakom kulisserna till detta, men jag antar att det kommer att ske någonting med Iran inom ganska snar framtid, för att det börjar bli akut.

Taggar

Dela