Nyheter

Föreslår stopp för internationella adoptioner

Nyheter Efter en växande kritik mot hur internationella adoptioner har hanterats föreslår nu Adoptionskommissionen omfattande förändringar. Bland annat vill man att Sverige stoppar all förmedlad adoption från utlandet och ger adopterade rätt till resestöd – samt en officiell ursäkt från staten.

Genrebild. Foto: Pixabay

Under måndagen överlämnade den statliga Adoptionskommissionen sin slutrapport till regeringen. Kommissionen, som tillsattes av regeringen 2021 efter ett enigt beslut i riksdagen, har haft i uppdrag att granska oegentligheter i Sveriges internationella adoptionsverksamhet samt föreslå åtgärder för framtiden.

Bakgrunden till utredningen är de avslöjanden om allvarliga brister och oegentligheter i den internationella adoptionsverksamheten som framkommit både i Sverige och utomlands. I fokus har varit hur svenska aktörer agerat, hur systemet varit organiserat samt hur barnrättsperspektivet tillgodosetts.

Bland de viktigaste förslagen i rapporten finns:

  • att Sverige avvecklar all verksamhet med att förmedla barn för adoption från andra länder,
  • att en offentlig ursäkt ges till adopterade och deras familjer,
  • att adopterade får rätt till ekonomiskt bidrag för att resa till sitt födelseland,
  • och att ett nationellt resurscentrum för adopterade inrättas för att erbjuda långsiktigt stöd.

Adoption över nationsgränser ska dock fortsatt vara möjligt i fall där det redan finns en personlig relation mellan barnet och den sökande. Men även i dessa fall föreslås att staten tar ett större ansvar för att garantera att adoptionsprocessen är rättssäker och utgår från barnets bästa.

Utredningen betonar behovet av att stärka rättssäkerheten, tydliggöra ansvarsförhållanden och förbättra stödet till adopterade – samtidigt som Sverige markerar ett skifte i hur internationella adoptioner hanteras.

Taggar

Dela


Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *