Få kvinnor leder företag i Värnamo: “Det handlar om att våga”
Nyheter Trots att jämställdhet länge varit en viktig fråga i Sverige är kvinnor fortfarande kraftigt underrepresenterade på toppositioner i näringslivet. I Värnamo är de än mer sällsynta.
Amanda Hilding landade sin första vd-post som 26 åring. I dag är hon vd för Nordic Wire Tray och delägare i Hilding group. Bild: Pressbild
Någon som går mot strömmen är Amanda Hilding, som landade sin första vd-post som 26 åring och i dag är vd för Nordic Wire Tray och delägare i Hilding group. Hennes upplevelse av att vara ung kvinna och vd har till största delen varit positiv.
– Jag ser det inte som att det är någon skillnad mellan att vara kvinna eller man som vd, jag har fått den frågan ganska ofta. Jag ser det mer som att det är ett yrke som jag sköter utifrån mig själv som individ, säger hon.
Hon betonar även att mångfald är viktigt, både kvinnor och män behövs för att ett företag ska fungera så bra som möjligt. Att män och kvinnor skulle fungera precis likadant håller hon dock inte med om helt och hållet, det finns skillnader.
– Jag tror att män ofta tar större risker medan kvinnor kanske tänker tre varv extra, något som kan vara ganska bra som vd och i sitt ledarskap. Nu generaliserar jag ju förstås, säger hon.
Amanda beskriver ändå att det finns tillfällen där man kan bli bemött annorlunda som kvinna.
– Det kan man bli i olika sammanhang, det finns självfallet, men jag tror att när man får det där “lilla gumman” så ska man inte ta åt sig och låta det sätta sig i huvudet. Man får inte plantera hjärnsspöken hos sig själv, säger hon.
I Sverige är 21 procent av vd:arna kvinnor och i Värnamo är siffran något lägre: 16 procent. Det är dock en ganska stor ökning om man jämför med för 20 år sedan då motsvarande siffror låg runt tio respektive sju procent. Amanda tror att detta är något som bara kommer att jämnas ut mer och mer.
– Jag tror det har lite med historien att göra också, gamla mönster. Förut var kvinnor och män mer uppdelade i fack men det börjar brytas upp och man har en helt annan dialog om detta i dag, vilket är något som behövs för att få fler kvinnor till yrket.
Men just detta kan vara en anledning till att färre kvinnor sitter på vd-poster: kvinnor är mer försiktiga och tvekar mer innan de tar steget.
– Det handlar om att våga och att våga ta för sig som kvinna. Om man känner att jag kan detta – då ska man göra det! säger hon.