Ett givande besök på vårdcentralen
Nyheter I dag fick företrädare för Centerpartiet en inblick i Bra Liv vårdcentral Västers verksamhet.
Solen tittar fram mellan molnen. Otursdagen till trots är glädjen lika stor innanför vårdcentralens entrédörrar när Raymond Pettersson, Ulf Hindsén och Göran Pettersson tas emot av verksamhetschefen Haris Sibonjic.
– Väster Vårdcentral är en arbetsplats med cirka 50 medarbetare från 14 olika nationaliteter. Vi är kända för vår öppna och välkomnande arbetsmiljö, där hög kompetens, engagemang och god arbetsmoral präglar verksamheten. Med stabil bemanning, tydliga rutiner och en transparent kommunikation skapar vi förutsättningar för delaktighet, tillit och en god dialog – både internt och med våra patienter, berättar Sibonjic och fortsätter:
– Vi har elva team, sju distriktsläkare, sex ST-läkare, oftast två AT-läkare och en BT-läkare, 14 sjuksköterskor, sju undersköterskor, två arbetsterapeuter, varav en rehabkoordinator på 60 procent, fyra fysioterapeuter, en psykolog, en PTP-psykolog, en kurator och sju vårdadministratörer.
– Vi ansvarar för omkring 12 000 listade patienter med en blandad demografi – från både tätort och landsbygd. Vi har två filialer, i Bredaryd och Forsheda och planerar flytt till mer ändamålsenliga lokaler då de nuvarande inte uppfyller arbetsmiljökraven, berättar han.
– Vårdcentralen ansvarar även för cirka 80 platser på tre särskilda boenden. Ett av dessa innebär särskilda utmaningar då kommunen ännu inte lyckats skapa en trygg och fungerande arbetsmiljö, vilket påverkar det dagliga arbetet för läkarna.
– För att säkerställa kontinuitet och personcentrerad vård är våra patienter indelade i elva team, med ett brett spektrum av bakgrund och vårdbehov. Ett team ansvarar för ett särskilt socioekonomiskt utsatt område med omkring 800 patienter, bland annat många arbetslösa och nyanlända invånare, vilket kräver ett anpassat och målmedvetet arbetssätt.
– Vi har ett kontinuerligt samarbete med Fortunagården och Lundagården, med planerat utökat engagemang på Fortunagården sedan i januari 2025. För att möta behoven hos en växande befolkning ökar vi vår närvaro på BVC/BHV. Vi planerar sex timmars läkarbemanning per vecka på familjecentralen. Vi erbjuder även vård med flexibilitet och god tillgänglighet även för patienter utanför regionen samt för turister. Vi har ett samarbete med Värnamo Hälsocenter där vi tar emot remisser om fysisk aktivitet på recept. Vi bedriver även ett omfattande arbete mot Försäkringskassan, Socialtjänsten, Arbetsförmedlingen och arbetsgivare med sjukskrivningsärenden, rehabilitering och återgång i arbete med patientens bästa i fokus. Vi har också ett nära samarbete med hemsjukvården och Värnamo kommun för att säkerställa sammanhållen och trygg vård i hemmet, särskilt för äldre och multisjuka patienter.
Vårdcentralen värdesätter god kontinuitet i verksamheten.
– Det är viktigt att patienten får träffa samma läkare eller vårdkontakt över tid. Kontinuitet skapar trygghet, förbättrar vårdrelationen och möjliggör bättre medicinska beslut eftersom läkaren känner patientens bakgrund, behov och vårdhistorik. Vi har god tillgänglighet, enkla kontaktvägar och smidiga bokningsmöjligheter, vilket ger korta väntetider och effektiv hantering av ärenden. Vi arbetar med behovsbaserad planering: besök och insatser planeras utifrån patientens medicinska behov. Vi har en flexibilitet vid hög belastning och prioriterar utifrån medicinsk angelägenhet. Vi lägger också stort fokus vid individualiserad vård, där vården anpassas efter patientens unika situation och förutsättningar, berättar Haris Sibonjic.
Vårdcentralens arbete börjar ge resultat. Sjukfrånvaron har gått ner från 6,4 procent 2022 till 2,9 procent 2025, de har vänt minusresultat till överskott och är en av de mest tillgängliga vårdcentralerna i länet. I 2025 års patientundersökningar fick vårdcentralen högst betyg gällande bland annat helhetsupplevelse, delaktighet samt vård och behandling.
– Vi har förbättrat både tillgänglighet och kontinuitet. Det är inget självklart resultat – det är ett kvitto på ett professionellt arbete. Vi har gjort stora framsteg tillsammans – både i resultat, i arbetsmiljön och i vårt arbete för bättre tillgänglighet och kontinuitet för patienterna. Medarbetarenkäten ger oss värdefull vägledning i vad som fungerar och vad vi ska prioritera framåt. Tillsammans fortsätter vi utveckla verksamheten med fokus på kvalitet, hållbarhet och arbetsglädje, säger Haris Sibonjic och fortsätter:
– Vi har också goda möjligheter att utveckla verksamheten framåt. En stabil och tillräcklig bemanning skapar förutsättningar för vård av hög kvalitet, ett patientcentrerat arbetssätt och en verksamhet där medarbetare har tid att utvecklas och bidra till förbättringsarbete. Genom att vidareutveckla våra filialer i Bredaryd och Forsheda kan vi stärka vår närvaro på landsbygden och erbjuda vård till ett brett och varierat patientunderlag, vilket ökar tillgängligheten och skapar nya möjligheter för verksamheten. Vi ser också möjligheter i att utveckla digitala kontakter med patienter och att sänka kostnader för labb, röntgen och läkemedel.




Tja, det är många fina ord, men verkligheten är nog en annan. Tre till fyra veckors väntetid till läkare om man ska komma till den man är listad hos. Borttappade remisser och slarv med journalföring är min verklighet.