Efter tio månaders uppgång – nu sjunker arbetslösheten bland utlandsfödda
Nyheter Sedan april 2024 har arbetslösheten bland utlandsfödda i Värnamo kommun ökat, men i mars vände utvecklingen då andelen arbetslösa sjönk jämfört med året innan.

Arkivbild: Pressbild
Den senaste månadsstatistiken från Arbetsförmedlingen visar på en nedgång i arbetslöshet bland utlandsfödda i Värnamo kommun med 0,2 procentenheter. Arbetslösheten bland invånare födda i ett annat land låg i april på 11,4 procent.
Under april månad rapporterade Värnamo kommun en total arbetslöshet på 4,7 procent. Sett till antalet personer betyder det att 836 av 17 787 invånare i åldern 16 till 65 år i Värnamo kommun var inskrivna som arbetssökande (tre fler än i april i fjol).
Till skillnad från den totala arbetslösheten stiger arbetslösheten bland unga (+0,2 procentenheter). I april var 6,3 procent av 18–24-åringarna inskrivna som arbetssökande (motsvarande 117 personer).
Medan Värnamo har lägre total arbetslöshet än Jönköpings län, ligger ungdomsarbetslösheten på i stort sett samma nivå.
Källa: Newsworthy