Bildspel: En rekordartad familjefest
Nyheter I lördags arrangerades Familjeloppet med 242 deltagare i Apladalen.
Det 1,4 kilometer långa motionsloppet arrangerades av en frisk generation Värnamo och Värnamo Hälsocenter.
Under lördagen bjöds deltagaren på dansuppvisning av elever från studio 11 samt uppvärmning av Friskis och Svettis Värnamo och Gymmix Värnamo. Tryggvenallen från Region Jönköping och Kajsa Ko från IFK Värnamo värmde upp med ”Bara Bada Bastu” där alla fick möjlighet att dansa med.
Klockan 11 gick startskottet och 242 tappra deltagare tog sig i mål där Tryggvenallen väntade med medalj till alla barn. City Gross sponsrade med frukt och dricka till samtliga deltagare och fritidsgården Navet stod för kringaktiviteter så som fotboll, lekar och plockepinn.
Värnamo kommun, Värnamo simhall, Biostaden Värnamo, IFK Värnamo, Värnamo Sängkläder och Friskis och Svettis sponsrade med priser som lottades ut bland deltagarna samt att Region Jönköpings län bidrog med tröstpris i form av ”sporks” till resterade deltagare. Agdas Café sponsrade med lunch till alla våra volontärer.
– Vi vill tacka alla deltagare, volontärer, sjukvårdare, sponsorer och medhjälpare under dagen. Utan er blir blir det inte till den folkfest som det blev! säger Ida Grahnat, hälsokoordinator på Värnamo Hälsocenter, i ett mejl till redaktionen.
Citat från deltagare
”väldigt glada och nöjda barn” – mamma efter målgång med två barn
”Superkul att kunna delta allihop” – morfar, mamma och tre barn
”Detta är verkligen ett lopp för alla” – ledsagare med ett barn
” Vi var med hela vår familj med 2 vuxna och 4 barn, vi tycker att det var en jättetrevlig aktivitet!” – pappa
– Vi slog rekord med antalet deltagare i år, jätteroligt och vi ser redan fram emot nästa år. Tack vare deltagarnas feedback vet vi hur vi kan göra loppet ännu bättre till nästa gång! säger Ida Grahnat.