Beskedet: Hon blir ny kommundirektör
Nyheter Från och med slutet av mars tillträder Emma Gröndahl rollen som kommundirektör i Värnamo kommun. Hon kommer närmast från tjänsten som kommunchef i Hylte kommun.
Emma Gröndahl blir ny kommundirektör i Värnamo kommun. Pressbild: Värnamo kommun
Under några veckor kommer Emma att arbeta parallellt med nuvarande kommundirektör Ulf Svensson för att säkerställa ett smidigt överlämnande. Ulf avslutar sin anställning den 17 april, och därefter tar Emma fullt över ansvaret som kommundirektör.
Emma Gröndahl började sin bana i Hylte kommun som nämndsekreterare 2014. Under påföljande år har hon haft olika chefsroller och från mitten av 2020 gick hon in som kommunchef.
Emma beskriver sitt ledarskap som präglat av engagemang för medborgarnas bästa, samverkan och att driva utveckling tillsammans med såväl kommunens medarbetare som externa partners:
– Vi är mycket glada över att Emma valt att anta uppdraget som kommundirektör i Värnamo, säger kommunstyrelsens ordförande Tobias Pettersson (M).
– Med hennes erfarenhet och engagemang får vi en ledare som kan stärka vår fortsatta utveckling.