Nyheter

Berättade om gummiindustrins utveckling

Nyheter Onsdagen 10 september hade PRO i Rydaholm medlemsmöte. Lars Lejon var inbjuden gäst och talade om gummiindustrins utveckling från 1800-talet och framåt.

Lars Lejon. Arkivbild: Per Bunnstad

– Han berättade inspirerat om sin egen tid i branschen med många roliga utvikningar. Det var roligt att höra om ”gummibandet” (fabriker i rad från Gislaved via Forsheda, Värnamo, Bor, Horda och Rydaholm). När Lars blivit avtackad med fin blomma fortsatte mötet med sedvanliga förhandlingar. Kaffekommittén bjöd på goda smörgåsar och kakor. Mötet avslutades med dragning på vårt lotteri med många fina vinster, berättar Sylvia Friberg.

Taggar

Dela


3 reaktioner på Berättade om gummiindustrins utveckling

Skönt att bli av med denna miljöskadliga industri. Där fick många jobba i dålig arbetsmiljö till låga löner. Tidsstudiemän hetsade så man knappt kunde gå på toaletten. Den tiden vill vi inte ha tillbaka. Se framåt. Dessa jobb finns idag i Afrika.

Däckfabriken i Gislaved hamnade i alla fall inte i Afrika. Med hjälp av EU-bidrag hamnade tillverkningen i Portugal.
Viss tillverkning av tätlist hamnade i Baltikum och Östeuropa. Tveksamt om arbetsmiljön är så mycket bättre med de nya jobben vi har idag? Många sjukskrivningar på grund av stress med mera i dagens slimmade organisationer.

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *