Nyheter

Äntligen dags för korvfestival

Nyheter Förra årets korvfestival lockade ett 20-tal utställare och tusen korvsugna besökare och på lördag är det dags för festival. Vi åkte till Hagshultskossorna och träffade Ulrica Björnhag som berättar att festival blir lite större i år. 

Ulrica Björnhag ser fram emot tredje Korvfestivalen. Bakom Ulrica är den nyrenoverade ladugården som så småningom kommer innehålla gårdens butik.

Ulrica Björnhag tar emot oss vid gårdens stora projekt: den nyrenoverade ladugården, precis intill vägen mellan Gräshult och Hagshult sydöst om Skillingaryd. Här är det bråda dagar, då det på lördag är dags för den tredje upplagan av korvfestivalen.

– Nu är det tradition. Vi får hoppas på bra väder på lördag och i år är festivalen lite större. Det är några utställare i gårdsbutiken och i logen på markplan, där man också kan sitta och fika. Nytt för i år är att vi har kommer att ha ett stort mässtält i mitten på gårdsplanen. All mat kommer att vara samlad på ett ställe, fika kommer vara på en plats. I år har vi också två stycken bagerier som är med, berättar Ulrica.

Utställarna kommer från närområdet men även från Göteborg och Stockholm. Korv i alla sorter kommer att erbjudas, så kom hungrig till festivalen.

– Vi bjuder in de utställare som varit med förut, såklart, och sedan några andra som passar in, samt att några har hört av sig och vill vara med i år, det är jättekul.

Förra året såldes drygt 600 förköpsbiljetter och 250 till 300 biljetter på plats. 15 år och yngre går in gratis, så dessa har man inte statistik på. Närmare tusen personer besökte korvfestivalen förra året.

– Det är en bra tid på året, det händer inte så mycket, man har inte börjat vara ute i trädgården ännu exempelvis. Vi har öppet 10 till 16 och då har vi gjort fyra stycken insläpp under dagen. Invigning blir som sist, med korvband från Vaggeryds chark, som vi klipper. Vi ser fram emot lördagen. Nytt för i år är att Sweetneck, tre killar som spelar akustiskt, kommer att underhålla korvgästerna, så musik, lantliv och massor av korv med dess tillbehör utlovas under lördagen i Hagshult.

Det har hänt en del på gården i Hagshult sedan förra årets korvfestival och vi tar in oss till gårdens stora projekt. Ladugården, där ytan mäter 70 kvadratmeter, har fått sig en rejäl renovering och kommer framöver att innehålla den nya gårdsbutiken. Ulrica och Carl-Johan har gjutit golv, flyttat stolpar, byggt toalett och bara att torka upp väggar och det nylagda golvet har tagit månader.

– Vi har byggt en ny gårdsbutik, lager med kylar och frysar, förädlingsrum med kök och kontor och tillgänglighetsanpassad toalett. Logen har vi vindtätat inför året. Gårdsbutiken kommer att vara öppen i de nya lokalerna under Korvfestivalen. Lite längre fram i vår kommer vi att  ha en officiell invigning, det blir ett eget evenemang. Det här blir jättebra, känns fantastiskt och vilket lyft för gårdsbutiken. Vi har många besökare, studiebesök, kosläpp och nu finns det mer plats helt enkelt. Hela trädgården utanför har en stor potential så den kommer att göras iordning framöver. Målet är att inte bara bygga en gårdsbutik utan göra det som ett besöksmål. Vi satsar verkligen på det här och tror på turismen och alla lokalbor som vill komma hit.

Här finns länken till biljettbokning

Bilder från förra årets korvfestival finns här:

Fler utställare kommer till årets Korvfestival, berättar Ulrica

Taggar

Dela


Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *