Nyheter

40-årsjubileum hos SPF Seniorerna

Nyheter SPF Seniorerna i Värnamo hade i måndags 40-årsjubileum, cirka 70 medlemmar deltog vid jubileumsmiddagen som levererades på ett förtjänstfullt sätt från Reftele värdshus.

  [1/11]

  [2/11]

  [3/11]

  [4/11]

  [5/11]

  [6/11]

  [7/11]

  [8/11]

  [9/11]

  [10/11]

  [11/11]

Underhållningen svarade orkestern Jazz-Åh för. Fem musiker från trakten framförde kända jazzlåtar. De närvarande samlades först för lite mingel med bubbel och prat innan middagen.

Ordförande Hildegard Ek presenterade föreningens historik. Föreningen bildades 14 mars 1985 och den första styrelsen bestod av bland andra Simon Andersson och John Ljunggren. SPRF var första benämningen på föreningen, Bor och Rydaholm inkluderades i föreningen och allt efter  attföreningen ökade startades en egen förening i Värnamo.

Turisten, Församlingshemmet och Mariakyrkan var de första lokalerna för våra träffar. Därefter blev Ordenshuset W6 en fast punkt för våra månadsträffar. Här är namn på några ordföranden; Lasse Johansson, Birgitta Lewerth och nuvarande Hildegard Ek.

Föreningen har många olika aktiviteter som presenteras i våra program, vi samarbetar med Vuxenskolan. Olika aktiviteter har vi tillsammans med andra pensionärsorganisationer. För närvarande har föreningen 297 medlemmar

Tack till alla medlemmar som på olika sätt har spetsfunktioner i föreningen och som möjliggör att vi kan fortsätta driva en trevlig förening.

Leif Hultman/Kurt Svensson

Taggar

Dela


Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *