Blåljus

Två till sjukhus efter olycka

Blåljus Polisen sammanfattar natten med händelser i Reftele med flera platser.

06.45 Polisen har hittills detta dygn hanterat ett 25-tal rutinärenden, huvudsakligen utan brottsmisstankar. Ingen har gripits eller omhändertagits.

00.02 SOS-larm till polisen om trafikolycka på länväg 598 norr om Reftele. Det visade sig att en bilist hade krockat efter att ha väjt för två älgar. Två personer fördes till sjukhus med ambulans. Båda fick lindriga skador men blev inlagda på sjukhuset. Det finns ingen misstanke om brott.

03.14 SOS-larm om brand på en industri i Pauliström, Vetlanda. Ingen misstanke om brott.

04.34 Samtal kom till polisen om misstänkt inbrott i en hårsalong på Kortebovägen i Bankeryd. Polisen åkte till platsen och påbörjade en utredning om skadegörelse, eftersom någon har kastat en sten genom en glasruta i entrédörren. Polisen tar gärna emot tips om någon har gjort iakttagelser.

05.36 Polisen fick samtal om att inbrottslarm hade utlöst i en fastighet i Mullsjö. Det visade sig att någon brutit upp ett källarfönster och tagit sig in i huset. Polisen har varit på platsen och påbörjat en utredning om stöld genom inbrott samt genomfört en brottsplatsundersökning. Det finns inledningsvis ingen misstänkt. Polisen tar gärna emot tips om någon har gjort iakttagelser.

06.26 SOS-larm till polisen om trafikolycka på Höregatan i Nässjö. enligt uppgifter till SOS ska ingen person vara skadad. Polisen kom till platsen 06.45.

Källa: Polisen.se

Arkivbild

Taggar

Dela


Lämna ett svar