Blåljus

Festdeltagare försökte öppna grannens dörr

Blåljus Polisen sammanfattar nattens händelser i länet

Polisens regionledningscentral har mellan klockan 22.00-07.00 hanterat ett 60-tal ärenden som rör Jönköpings län.

Övrigt, Sävsjö
Vid 23-tiden larmas polisen till en adress i Sävsjö. Deltagare på en fest i trapphuset ska ha försökt öppna en grannes dörr. Patrull kommer till platsen och kan konstatera att det pågår en fest, men att det inte finns några misstankar om brott.

Brand, Vetlanda
Vid 06-tiden larmas SOS om en lastbil som fattat eld under färd på riksväg 47 i Vetlanda kommun. Lastbilsföraren har kunnat parkera och försöker släcka branden själv. Räddningstjänsten anländer och bistår i släckningsarbetet. Polispatrull åker inte till platsen då det inte föreligger misstanke om brott.

Utöver detta har polisen haft ärenden om trafikbrott och viltolyckor samt diverse kontroller på eget initiativ eller efter larm från allmänheten.

Källa: Polisen.se

Taggar

Dela


Lämna ett svar