Blåljus

Äldre kvinna utsatt för grovt rån och våldtäktsförsök

Blåljus Vid ettiden i natt larmades polisen till en bostad i Huskvarna efter uppgifter om ett grovt rån.

Genrebild: David Alin

En eller flera gärningspersoner har tvingat sig in i en bostad där en kvinna i 85-årsåldern befunnit sig. Gärningspersonerna har sedan tillgripit värdesaker och avvikit från platsen. Rättsläget är grovt rån, men i nuläget kommenteras inte vad gärningspersonerna tillgripit.

Efter informationsinhämtning upprättas också en anmälan om försök till grov våldtäkt. Kvinnan har undersökts av ambulans och har inga allvarliga fysiska skador.

Ett stort antal poliser har arbetat i Huskvarna med omnejd för att finna gärningspersonen/personerna. I nuläget är ingen gripen eller misstänkt.
Polisen har varit på plats för att genomföra förhör och spårsäkring. En fullständig teknisk undersökning av bostaden kommer göras under söndagen.

Har du sett någonting avvikande i Huskvarnaområdet under natten? Tveka inte att ringa polisen på 11414 och berätta om dina iakttagelser. Sedan tidigare har tre liknande ärenden inträffat i Huskvarnaområdet, där äldre personer drabbats. Vi uppmanar allmänheten till att vara vaksam, och att våga ringa 112 om något inträffar.

Taggar

Dela


Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *