Nyheter

Här är alla politiker i nämnderna

Här är alla politiker i nämnderna

Nyheter Vii presenterar alla politiker som är föreslagna som ordinarie i de kommunala nämnderna.

Föreslagna ordförande med övre raden från vänster: Eva Törn, Haris Sibonic, Glenn Lund och Hans-Göran Johansson samt nedre raden Stefan Widerberg, Arnold Carlzon, Maria Johansson och Filip Andersson

Valberedningen har inför nästa kommunfullmäktige den 12 december namnförslag till samtliga kommunala nämnder.
Kulturnämnden
  • Tommy Sörensen (C)
  • Eva Törn (M), ordförande
  • Dalila Alibasic (M)
  • Xhilda Bushat (KD), 1:a vice ordförande
  • Rune Larsson (L)
  • Senada Besic (S), 2:a vice ordförande
  • Brendan Holden (S)
  • Tore Almgren (S)
  • Martin Alvsveden (SD)

Samhällsbyggnadsnämnden

  • Stefan Widerberg (C), ordförande
  • Göran Pettersson (C)
  • Dieter Wagner (M)
  • Emily Bengtsson (M)
  • Ibrahim Candemir (KD), 1:e vice ordförande
  • Bo Svedberg (S), 2:e vice ordförande
  • Mattias Åberg (S)
  • Birgit Hof (S)
  • Sven-Evert Gunnarsson (SD)

Omsorgsnämnden

  • Katarina Landin (C), 1:a vice ordförande
  • Glenn Lund (M), ordförande
  • Agnes Johansson (M)
  • Margareta Lindahl (KD)
  • Eva Bengtsson (L)
  • Åke Vilhelmsson (S), 2:e vice ordförande
  • Gun-Britt Klingberg (S)
  • Svante Olson (V)
  • Sylvia Friberg (SD)

Servicenämnden

  • Haris Sibonic (C), ordförande
  • Johan Hilding (C)
  • Maria Nyström (M), 1:a vice ordförande
  • Lena Freij (KD)
  • Håkan Andersson (L)
  • Susanne Andersson (S) 2:a vice ordförande.
  • Billy Mähler (S)
  • Milka Cado (S)
  • Boo Karlsson (SD)

Upphandlingsnämnden

  • Laila Sedin (C), 1:a vice ordförande
  • Filip Andersson (M), ordförande
  • Patrik Ekwall (KD)
  • Anders Jansson (S) 2:e vice ordförande
  • Anja Johansson (S)

Kommunstyrelsen

  • Hans-Göran Johansson (C), ordförande
  • Gabrielle Davidsson (C)
  • Gottlieb Granberg (M), 1:e vice ordförande
  • Tobias Pettersson (M)
  • Håkan Johansson (KD)
  • Malin Ekman (L)
  • Azra Muranovic (S), 2:a vice ordförande
  • Pär AJ Persson(S)
  • Bo Svedberg (S) .
  • Anette Myrvold (S)
  • Jörgen Skärin (MP)
  • Anne Karlsson (SD),
  • Bengt Lundström (SD)

Barn- och utbildningsnämnden

  • Maria Johansson (C), ordförande
  • Malin Eriksson (C)
  • Carina Källman (M), 1:a vice ordförande
  • Arben Murati (KD)
  • Marie Skogefors (L)
  • Britt-Marie Sellén Nilsson (S), 2:a vice ordförande
  • Sandra Adesund (S)
  • Sara Mahmoud (S)
  • Jerker Friberg (SD)

Medborgarnämnden

  • Göran Wille Johansson (C)
  • Terje Freij (M)
  • Karl-Mats Bodestad (M)
  • Arnold Carlzon (KD), ordförande
  • Runar Eldebo (L), 1:e vice ordförande
  • Vivi-Ann Roos (S), 2:a vice ordförande
  • Dardan Rizani, (S)
  • Anette Myrvold (S)
  • Katja Ganekind (SD)

Uppdaterat 181207 12.30

Taggar

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *